درمان افسردگی باحیوانات خانگی

درمان افسردگی باحیوانات خانگی

سوال اینجاست آیا کاهش افسردگی و استرس با داشتن حیوانات خانگی واقعی است؟ حیوانات خانگی همیشه برای صاحبان خودشان احساسات خوبی را در پی داشته اند. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که از بعضی از افراد در رابطه با کاهش افسردگی و استرس با داشتن حیوانات خانگی شنیده باشد؛ اما آیا واقعا داشتن حیوانات خانگی می تواند باعث کاهش افسردگی و استرس در ما انسان ها شود؟ واقعیت این است که موضوع کاهش افسردگی و استرس با داشتن حیوانات خانگی کاملا واقعیت دارد. سگ و گربه از جمله حیواناتی هستند که می توانند در کاهش افسردگی و استرس افراد بسیار موثر باشند؛ اما اگر هنوز هم باور ندارید، با ما در ادامه این مقاله همراه باشید تا بیشتر با این موضوع آشنا شوید.

حیوانات صحبت های شما را درک می کنند

شاید برای شما جالب باشد که بدانید حیوانات خانگی مخصوصا سگ ها صحبت ها و کلمات شما را درک می کنند. البته بسیاری از صحبت های شما را! این موضوع باعث می شود که شما بتوانید تعامل خوبی با حیوان خانگی خودتان داشته باشید.

بسیاری از افراد مسن که هم صحبتی برای خودشان ندارند، می توانند با صحبت کردن با یک حیوان خانگی مانند سگ و گربه احساس بهتری داشته باشند. آمارها نشان می دهند که آن دسته از مادربزرگ ها و پدربزرگ هایی که در خانه های خودشان از یک حیوان نگهداری می کنند، کمتر دچار بیماری های مختلف می شوند.
دلیل این موضوع، کاهش افسردگی و استرس با داشتن حیوانات خانگی است؛ چرا که استرس داشتن برای تمامی سنین مخصوصا سن های بالا بسیار مضر است. به طوری که اگر سطح استرس این افراد کاهش پیدا نکند، آن ها با مشکلات و بیماری های مختلفی مانند آلزایمر، فشار خون، بیماری های قلبی و … مواجه می شوند.
یکی از تحقیقات جالبی که در رابطه با موضوع کاهش افسردگی و استرس با داشتن حیوانات خانگی شده بود، نشان داد که بسیاری از افراد سن بالایی که در خانه خودشان از سگ و گربه نگهداری می کنند، کمتر در معرض سکته های قلبی قرار گرفته اند. فشار خون بسیاری از افراد سن بالا بر اثر نگه داشتن سگ و گربه کاهش پیدا می کند و همین موضوع باعث کاهش ریسک ابتلا به سکته های قلبی و مغزی می شود.

کاهش افسردگی با داشتن حیوانات خانگی

بسیاری از افرادی که در منزل خودشان از حیوانات مختلفی مانند سگ و گربه نگهداری می کنند، می دانند که داشتن سگ و گربه برای آن ها بسیار آرامش بخش است. سگ ها و گربه ها حیوانات وفاداری هستند که می توانند نقش بسیار مهمی در بهبود روابط اجتماعی ما انسان ها داشته باشند.
در سال های اخیر که بیماری افسردگی و استرس در جوامع پیشرفته بسیار رواج پیدا کرده است، بسیاری از دانشمندان اقدام به تحقیق در رابطه با روش های مختلف درمان استرس و افسردگی کرده اند. در بسیاری از تحقیق ها یک موضوع جالب نشان داده شد. این موضوع این بود که بسیاری از افرادی که در منزل و با محل کار خودشان از حیوانات خاصی مانند سگ و گربه نگهداری می کردند، بسیار کمتر دچار افسردگی و استرس شده اند.
بنابراین، این تحقیقات نشان دادند که داشتن حیوانات خانگی نقش بسیار خوبی در کاهش سطح استرس ما انسان ها دارد. لذا موضوع کاهش افسردگی و استرس با داشتن حیوانات خانگی کاملا واقعیت دارد. فقط کافیست که با یک فردی که از یک حیوان نگهداری می کند، در ارتباط باشید. حتما متوجه می شوید که رفتار فرد مقابل شما با دیگر افراد بسیار تفاوت دارد.

عشق به حیوانات خانگی؛ راهی برای دوری از استرس

درمان استرس و افسردگی یکی از دغدغه های روانشناسان و روانپزشکان است. در حال حاضر روش های مختلفی برای درمان استرس و افسردگی وجود دارد که یکی از این روش ها، نگهداری از حیواناتی مانند سگ و گربه است.
شاید برای شما جالب باشد که بدانید نوازش کردن سگ و گربه نقش بسیار مهمی در کاهش استرس شما خواهد داشت. تحقیقاتی وجود دارند که نشان می دهند حتی 10 دقیقه نوازش کردن سگ و گربه باعث کاهش شدید هورمون استرس در بدن ما انسان ها می شود. هورمون استرس کورتیزول نام دارد. اگر بدن ما استرس زیادی را متحمل شود، سطح هورمون کورتیزول بالا می رود و عملکرد کلی بدن مختل می شود.

تاثیر حیوانات خانگی بر رفتار کودکان

بسیاری از والدین همواره برای خرید حیوانات خانگی مانند سگ و گربه برای فرزندان خودشان تردید دارند. به هر حال سلامتی فرزندان در اولویت اول والدین است؛ اما در حال حاضر اگر بهداشت حیوانات خانگی رعایت شود، معمولا مشکل خاصی برای کودکان به وجود نمی آید.

آمارهای زیادی وجود دارند که نشان می دهند حیوانات خانگی تاثیر زیادی بر روی سلامت جسم و روح کودکان دارند. بسیاری از کودکانی که از یک حیوان خانگی مانند سگ و گربه نگهداری می کنند، رفتار بسیار بهتری نسبت به دیگر کودکان دارند. آن ها معمولا مهربان تر هستند. راحت تر با محیط و آدم های اطراف خودشان تعامل می کنند. در روابط اجتماعی بسیار قوی تر از کودکان هم سن و سال خودشان می باشند و از طرفی به راحتی با دوستان خودشان بازی می کنند و به آن ها عشق می ورزند. همه مزیت های ذکر شده، نشان می دهند که موضوع کاهش افسردگی و استرس با داشتن حیوانات خانگی، نه تنها برای بزرگسالان بلکه برای کودکان هم صادق است.

و اما نتیجه گیری …

حیوانات خانگی می توانند با کودکان و بزرگسالان تعامل خوبی داشته باشند. آن ها محبت های شما را درک می کنند و در پاسخ به محبت های شما تمام تلاش خود را می کنند که برای شما حیوان خوبی باشند. به هر حال داشتن حیوان خانگی و نگهداری از آن برای شما بسیار لذت بخش خواهد بود؛ اما باید بدانید که برای نگهداری از یک حیوان خانگی مانند سگ و گربه نیاز دارید که حتما به یک سری نکات توجه داشته باشید. بدیهی است که حیوانات نیز مانند دیگر جانوران روی زمین (مخصوصا انسان ها)، نیاز به مراقبت دارند. اگر نکات مراقبتی برای حیوانات در نظر گرفته نشود، قطعا شما نمی توانید انتظار داشته باشید که با داشتن حیوان خانگی استرس و افسردگی خود را کاهش دهید. در مقالات بعدی حتما در رابطه با نکاتی که می بایست برای مراقبت از حیوانات خانگی مد نظر داشته باشید، آشنا می کنیم.

يك ديدگاه

  1. فریماه دیلمقانی
    خرداد 22, 1402 \ب.ظ\31 11:44 ب.ظ

    بله واقعا همینطور هست و این حیوانات به ما در کاهش استرس کمک می کنند، من این موضوع را تجربه کردم، با سگ و گربه میشه دوست شد و از نگهداری آنها لذت برد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.