اهمیت مراقبت از دندان سگ و گربه

اهمیت مراقبت از دندان سگ و گربه

دندان عضوی مهم و بسیار با ارزش برای انسان ها و حیوانات است. از این رو مراقبت از دندان سگ و گربه امری ضروری در زندگی آن ها محسوب می شود. مراقبت از دندان های حیوانات خانگی به خصوص سگ و گربه نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. به گونه ای که اگر از دندان های سگ و گربه به خوبی مراقبت نشود، ممکن است باعث به وجود آمدن بیماری های مختلف و مشکلات متعددی شود. سگ ها و گربه ها نیز مانند انسان ها مستعد بیماری های لثه ای، عفونت، پوسیدگی دندان و… هستند که مراقبت از دندان سگ و گربه می تواند از بروز این مشکلات بکاهد.  از این رو باید رفتار و طرز مراقبت از دندان سگ و گربه ها را بدانیم.

شما با دانستن الگو ها و روش هایی که باعث کاهش احتمال خرابی و آسیب به دندان این حیوانات می شود، می توانید نقش موثری در وضعیت سلامتی آن ها داشته باشید. یکی از این راه ها آگاهی شما در رفتار با آن ها است. برای نمونه بهتر است طوری با آن ها رفتار شود تا پیری دندان داشته باشند. مجموعه این رفتارها و داشتن اطلاعات درست و مناسب می تواند در این راه کمک بزرگی به شما کند.

در ادامه مطلب، روش های بیشتری برای نگهداری و مراقبت از دندان سگ و گربه را در اختیار شما قرار می دهیم.

راه های مفید برای حفاظت از دندان گربه و سگ

از جمله روش هایی که به بهداشت و مراقبت از دندان سگ و دندان گربه کمک می کند، فراهم کردن اسباب بازی های جویدنی برای آن ها است. اسباب بازی های جویدنی مخصوص حیوانات خانگی برای تمامی سنین وجود دارد و می تواند نیازهای جویدنی آن ها را برطرف سازد. این اسباب بازی ها باعث می شود بزاق دهان آن ها جذب شود و مانع از آویزان شدن و ریزش بزاق دهان آن ها می شود. علاوه بر آن سگ ها و گربه ها عاشق بازی کردن هستند و این اسباب بازی ها آن ها را سرگرم می کند.

تشویقی های دنتال نیز یکی دیگر از روش ها مراقبت از دندان سگ و گربه ها است. تشویقی های دنتال که از مواد مغذی تولید شده اند، در بین جلسات مسواک زدن آن ها مورد استفاده قرار می گیرند. این تشویقی ها دهان آن ها خوشبو می کند و به از بین رفتن باکتری های بد و مضر در دهان سگ ها کمک می کند. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که برای سنین مختلف اسباب بازی ها و تشویقی های مناسب آن ها را تهیه کنید.

غذاهای مناسب برای مراقبت از دندان سگ و گربه

سگ ها و گربه ها مستعد به وجود آمدن پلاکت بر روی دندان هستند. این پلاکت ها باعث به وجود آمدن بوی بد دهان و آسیب به دندان های آن ها می شود. در نتیجه باید از دندان های این حیوانات مراقبت کرد و تا حد امکان مانع از به وجود آمدن پلاکت بر روی دندان شد.

راه های زیادی برای مراقبت از دندان سگ و گربه ها وجود دارد. یکی از این راه ها تنظیم برنامه غذایی آن ها است. برای مثال باید از غذاهایی که مخصوص سگ یا گربه است استفاده کنیم. بسیاری از افراد در برنامه غذایی حیوانات خانگی خود، غذاهای خانگی که آن ها دوست دارند نیز قرار می دهند. در این میان نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که بهتر است در کنار غذای خانگی یا کنسرو ها، غذاهای خشک را هم در برنامه غذایی آن ها داشته باشید. در واقع بهتر است مجموعه ای از غذاهایی که پلاکت دندان های آن ها را از بین می برد یا مانع از به وجود آمدن آن می شود را در برنامه غذایی آن ها داشته باشید.

مسواک زدن گربه ها و سگ ها

بهترین روش برای مراقبت روزانه از دهان و دندان حیوانات خانگی شما رسیدگی به دندان های آن ها از طریق مسواک زدن است. برای این منظور بهتر است مسواک هایی را برای آن ها فراهم کنید که مخصوص سگ ها و گربه ها است. هم چنین باید از خمیر دندان های خوراکی یا خمیر دندان هایی که مخصوص کودکان است استفاده کنید.

در ابتدا باید حیوانات را به مسواک زدن تشویق کنید. برای این منظور می توانید از روش هایی استفاده کنید که حیوان خانگی شما به آن علاقه مند است. برای مثال می توانید از غذاها یا آب گوشت استفاده کنید. تشویق روزانه آن ها باعث می شود به مسواک زدن عادت کنند و انجام این کار برای مراقبت از دندان سگ و گربه شما به صورت روزانه برای شما سخت نباشد.

جمع بندی:

به طور کلی بهتر است برنامه منظم و دقیقی برای غذا دادن و مراقبت از دندان سگ و گربه خود داشته باشید. برای این منظور باید برنامه منظمی در استفاده از غذای خشک و غذاهای محافظ دندان در رژیم غذایی آن ها داشته باشید. هم چنین مسواک زدن که ساده ترین و از جمله مفیدترین روش ها برای مراقبت از دندان های آن ها است را فراموش نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.