غذاهای حیوان خانگی چیست؟

غذاهای حیوانات خانگی از دهه 1940 در ایالات متحده و اروپا تولید می شوند و امروزه در اکثر کشورهای توسعه یافته کارخانه های تولیدی وجود دارد. ارتباط نزدیک بین انسانها و  حیوانات خانگی باعث شده افراد زیادی تمایل به داشتن حیوان خانگی داشته باشند.  محصولات با اشکال و رنگهای جذاب برای جلب رضایت صاحبان و با طعم دهنده های خاص برای اطمینان از شادی حیوانات ساخته شده اند. غذاهای حیوانات خانگی شامل 5 نوع هستند: غذاهای خشک ، غذاهای کنسرو شده ، غذاهای مرطوب ، غذاهای خانگی و غذاهای خام.

غذاهای خشک:  محبوب ترین دسته از غذای حیوانات خانگی در تمام دنیا غذاهای خشک است. غذاهای خشک به طور کلی حاوی 90 درصد ماده خشک و 10 درصد آب هستند. تقریباً اکثر غذاهای خشک سگ و گربه با ترکیب و پخت مواد (غلات ، فرآورده های جانبی گوشت ، مرغ و ماهی  ، چربی ها ، مواد معدنی و ویتامین ها) تهیه می شوند. مزایای غذای خشک این است که می توانید آن را بدون نگرانی در مورد فاسد شدن آن در خارج از یخچال همیشه در دسترس پت خود قرار دهید و برخی از انواع غذاهای خشک  به علت طراحی خاص دانه ها برای دندان ها و لثه ها مقید است و از پوسیدگی دندان ها جلوگیری می کند.

غذاهای کنسروی: غذاهای کنسروی سگ و گربه حاوی 68 تا 78 درصد آب و 22 تا 32 درصد ماده خشک هستند.با توجه به میزان رطوبت بالا ، غذاهای کنسرو شده معمولاً حاوی مقادیر بیشتری گوشت تازه گاو، گوساله و مرغ و ماهی هستند. برخی از غذاهای کنسرو شده حیوانات خانگی حاوی پروتئین های بافتی مشتق شده از غلات مانند گندم یا سویا هستند. این مواد به عنوان آنالوگ گوشت عمل می کنند و دارای ساختار فیزیکی مشابه گوشت و کیفیت تغذیه بالا هستند. برخی کنسروها به صورت فیله و برخی به صورت مخلوط و پته هستند. فرآیند پخت با حرارت و فشار  محتویات آنها را نیز استریل می کند و از بین بردن عوامل بیماری زا از طریق غذا اطمینان حاصل می شود. از مزایای غذاهای کنسرو شده می توان به ماندگاری طولانی در ظروف مقاوم و خوش طعم بودن اشاره کرد.

غذاهای مرطوب نرم: غذاهای مرطوب سگ و گربه حاوی 25 تا 40 درصد آب و 60 تا 75 درصد ماده خشک هستند. این نوع غذاها با عنوان پوچ ها و ووم ها شناخته می شوند.  آنها نیازی به یخچال ندارند و با استفاده از مواد مرطوب کننده – موادی که آب را به هم وصل می کنند ، نگهداری می شوند و برای رشد باکتری ها و کپک ها در دسترس نیستند و عمر مفید را تضمین می کنند. آنها شامل قندهای ساده (معمولاً ساکارز) ، سوربیتول ، پروپیلن گلیکول و نمک ها هستند. بسیاری از غذاهای مرطوب نرم با استفاده از فسفریک ، مالیک یا هیدروکلریک اسید اسیدی می شوند تا فساد را بیشتر کند کنند. مزایای غذاهای مرطوب نرم شامل راحتی ، قابلیت هضم انرژی بالا و خوش طعم بودن است. پوچ ها حاوی مقادیر زیادی ویتامین ها و مواد معدنی هستند و به علت رطوبت بالایی که دارند در وعده های غذایی پت ها باید گنجانده شوند.

غذاهای خانگی: برخی از صاحبان سگ ها و گربه دوست دارند تا خودشان برای حیوان خانگی شان آشپزی کنند.  اگر تصمیم دارید سگ و یا گربه خود را با رژیم غذایی خانگی تغذیه کنید ، با تغذیه پت خود آشنا شوید تا مطمئن شوید چه طعمی را بیشتر دوست دارد. باید توجه کنید غذاهایی که آماده می کنید باید شامل همه مواد غذایی باشند در غیر اینصورت در طولانی مدت پت شما دچار کمبود ویتامین و مواد معدنی می شود و همچنین غذاهای خانگی باید تازه مصرف شوند و از نگهداری داخل یخچال و فریز کردن آنها جدا خودداری نمایید. پت هایی که غذای خانگی مصرف می کنند زودتر دچار پوسیدگی دندان می شوند چون ساختار غذاهای خانگی نمی تواند پلاک های دندانی را از بین ببرد.

غذاهای خام: رژیم غذایی خام شامل گوشت  گوساله و گوشت مرغ خام و یا استخوان است. این نوع رژیم غذایی برای بسیاری از سگ ها خوب عمل می کند ، زیرا سگ ها دارای مجاری روده ای کوتاه و اسیدهای معده قوی هستند ، که هر دو مصرف و هضم غذای خام را برای آنها آسان می کند. اما در طولانی مدت باعث مشکلات گوارشی در سگ ها و گربه ها می شود و به هیچ وجه توصیه نمی کنیم. قبل از شروع رژیم غذایی خام ، در مورد مزایا و خطرات آن با دامپزشک خود صحبت کنید.

در این مقاله به معرفی برندهای خارجی می پردازیم.

برند رویال کنین

شرکت رویال کنین (Royal Canin) در سال 1968 توسط دامپزشک فرانسوی ، دکتر ژان کاتاری تاسیس شد. پس از یک دوره طولانی رشد مداوم در اروپا ، این شرکت در سال 2001 توسط شرکت آمریکایی ، Mars ، Inc خریداری شد.  غذاهای حیوانات خانگی در مکانهای مختلف کارخانه در سراسر جهان از جمله انتاریو ، کانادا و سیتی شمالی شمالی ، داکوتای جنوبی تولید می شوند.
تغذیه بهداشتی نژاد رویال کانین دارای منابع مختلف پروتئین است. رویال کنین یکی از بزرگترین تولیدکنندگان محصولات غذایی برتر حیوانات خانگی در جهان است.این برند متخصص در محصولات غذایی خشک برای سگ و گربه است و  بیش از 40 نوع غذای خشک سگ و 20 نوع غذای خشک گربه تولید می کند که برای سنین مختلف ، وزن ها ، اندازه ها و عوامل دیگر تهیه شده است. هر غذای سگ و گربه با شکل ، اندازه و بافتی طراحی شده است که برای یک نژاد خاص بهینه شده است.  نژاد بزرگ ، متوسط ، کوچک و خیلی کوچک از دسته بندی های این برند است. خط تولید دامپزشکی رویال کانین شامل ده ها دستور العمل تخصصی است که برای درمان یا جلوگیری از بیماری های مختلف  غذاهای گوناگونی طراحی و تولید کرده است. غذاهای رویال کنین شامل غذاهای خشک ، کنسرو و غذاهای درمانی می باشد.

برند بوش و سانابل

شرکت بوش (Bosch) در سال 1960 توسط آقای کورت بوش به عنوان یک تجارت خانوادگی سنتی تاسیس شد. در ابتدا ، این شرکت منحصراً خوراک دام کشاورزی تولید می کرد ، اما از سال 1984 شروع به توزیع غذای خشک سگ کرد. با افتتاح اولین خط تولید در سال 1988 ، تولید غذای خشک با کیفیت بالا برای سگ ها  در این کارخانه آغاز شد. در سال 2000 ، تولید و توزیع خوراک دام متوقف شد و در عین حال کل امکانات تولید برای تولید غذای خشک با کیفیت بالا برای حیوانات خانگی مورد استفاده قرار گرفت. برند بوش دارای یکی از مدرن ترین امکانات تولید غذای حیوانات خانگی در اروپا با ظرفیت های تولید قابل توجه است. تولید غذای خشک گربه برند سانابل در سال 2001  در این کارخانه آغاز شد. امروزه غذاهای مربوط به  سگ ها با نام تجاری بوش (bosch) و غذاهای مربوط به گربه ها با نام تجاری سانابل (sanabelle) تولید می شود. این شرکت علاوه بر غذای خشک سگ و گربه ف تشویقی های خوش مزه ای هم تولید کرده است.

برند شسیر

برند شسیر(Schesir) متولد 1999 است و بلافاصله یک تازگی واقعی را برای بازار اروپا به وجود آورد.شسیر اولین غذای حیوانات خانگی که از 100٪ مواد طبیعی و ارگانیک ، با بهترین کیفیت تهیه شده است. توجه شسیر به تهیه محصولات از بهترین مواد اولیه و اشتهاآورترین دستور العمل ها ، بدون مواد نگهدارنده یا رنگ اضافی ، به منظور حمایت از رفاه سگ ها و گربه ها بوده است. کنسرو ها و پوچ های شسیر یکی از خوش خوراک ترین غذاهای پت است و با داشتنم ویتامین ها ، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها سلامت پت را تضمین می کند.

برند جوسرا

برند جوسرا(Josera) با جوزف و پائولین ارباخر شروع می شود. آنکه این برند را  در روستای فرانکونی پایین در وایلباخ آلمان در طول جنگ جهانی دوم با کارخانه تولید آهک خوراک تأسیس کردند.

گوشت تهیه شده در غذاهای جوسرا  منحصراً از حیواناتی تهیه می شود که برای مصرف انسان مناسب است. غذاهای جوسرا بدون غلات است. بنابراین به عنوان غذای روزانه بدون دانه برای  گربه ها و سگ های سالم و حساس مناسب هستند. مواد گیاهی جزو یکی از ترکیبات غذاهای جوسرا است و  این مواد گیاهی از فلور روده و سیستم ایمنی سگ و گربه شما پشتیبانی می کنند.

برند رفلکس

برند رفلکس(Reflex) در سال 2009 با مشارکت شرکت های معتبر Tavas Pet و Sera Pet با سابقه طولانی و موفق با بیش از  شش هزار نماینده فروش در بخش غذای حیوانات خانگی تاسیس شد. شرکت رفلکس که با شتاب سریع به رشد خود ادامه می دهد یکی از محبوبترین برندهای کشور ترکیه است. غذاهای سگ و گربه رفلکس در چارچوب استانداردهای کیفیت، از بهترین مواد اولیه تولید می شود. این برند خوب ترکیه ای در لیست شرکت های تأیید شده است که استانداردهای لازم برای صادرات به کشورهای اتحادیه اروپا را دارا هستند. تنوع غذاهای رفلکس می تواند تمام سلیقه ها و ذائقه ها را راضی نگه دارد. غذاهای این برند در دو مدل رفلکس (پرمیوم) ورفلکس پلاس(سوپرمیوم) تولید می شود. رفلکس علاوه بر تولید غذاهای خشک سگ و گربه انواع کنسروها ، پوچ ها ،خاک گربه ،  تشویقی و اسنک های خوش مزه ای هم تولید کرده است.

برند هپی کت و هپی داگ

دیدگاه (2)

 1. نوید
  دی 10, 1400 \ب.ظ\30 8:02 ب.ظ

  غذای گربه بالغ و غیر بالغ خیلی متفاوته؟
  الان داخل پت شاپ باید چی بخرم؟

  • مدیر سایت
   دی 13, 1400 \ب.ظ\30 1:53 ب.ظ

   خیلی متفاوت نیست . غذای بچه گربه دانه های ریزتری دارد و در برخی برند ها غذای بچه گربه پروتئین بیشتری داره .
   در مورد سوال دوم شما غذای بچه گربه می توانید به گربه بالغ بدید اما برای مدت خیلی طولانی باعث چاقی میشه ولی برعکسش توصیه نمیشه اصلا.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.