دلایل لزوم استفاده از کنسرو گربه در رژیم غذایی آنها

دلایل لزوم استفاده از کنسرو گربه در رژیم غذایی آنها

دلایل لزوم استفاده از کنسرو گربه در رژیم غذایی آنها

گربه ها برای سلامتی نیازمند رژیم غذایی گوشتی هستند. رژیم غذایی طبیعی آنها شکار است، مانند جوندگان، خرگوش، مارمولک، حشرات و پرندگان. این شکارها عمدتاً شامل آب، پروتئین و چربی است که محتوای کربوهیدرات (نشاسته، قند و فیبر) آن کمتر از 10٪ است. گربه ها به طور سلیقه ای برای استفاده از پروتئین و چربی، جهت دریافت انرژی سازگار شده اند. گربه ها مسیر متابولیکی که انسان ها و سگ ها برای پردازش کربوهیدرات ها استفاده میکنند، را ندارند و می توانند مقدار کمی از کربوهیدرات را استفاده و هضم کنند. گربه ها، بیش از حد استعداد چاقی زیاد دارند. رژیم های غذایی معمول خشک هستند، که برای گربه ها خیلی خوب نیستند. موجب افزایش نرخ دیابت در گربه ها می شود . همچنین توسط متخصصان بیان شده که دلیل آن مواد غذایی خشک است و واضح است که ما نیاز به یک روش متفاوت برای تغذیه گربه ها داریم!

گربه ها برای سلامتی نیازمند رژیم غذایی گوشتی هستند .

غذاهای خشک معمولا حاوی 30-40٪ یا بیشتر کربوهیدرات است که بیشتر به صورت نشاسته است (مابقی فیبر می باشد). غذاهای “بدون غلات” ممکن است فقط محتوی کربوهیدرات زیاد به فرم سبزیجات نشاسته ای باشند. غذاهای خشک “حاوی محتوی پایین کربوهیدرات” ممکن است تا 20 درصد کربوهیدرات باشد، اما پروتئین و چربی بالاتر آن ها را پرکالری تر و آبگیرتر می سازد. بعضی از کربوهیدرات ها ضروری هستند زیرا ارگانها نیاز به یک بافت خاص برای پردازش صحیح دارند. دانه های غلات و نشاسته های گیاهی نیز یک منبع ارزان و فراوان کالری هستند که به تولید کنندگان اجازه می دهند غذاهای حاوی کالری مناسب را با قیمت مناسب تهیه کنند.

یکی دیگر از ویژگی های مهم رژیم غذایی طبیعی گربه ها، محتوای بالای آب آن است. شکار حیوانات مانند جوندگان، خرگوش و پرندگان حاوی 65-70٪ آب است. رژیم های خشک حاوی 10٪ آب، برای گربه کاملا غیرطبیعی است.
دوستان گربه ای ما نسبت به گربه های وحشی بیابان که از منابع آب محدود تری استفاده میکنند، افت کرده اند. کلیه های فوق کارآمد آنها قادر به استخراج اکثر نیازهای رطوبتی شان از شکار آنها می باشند. با این حال، نتیجه نهایی این است که گربه ها بسیار کم تشنه می شوند و آب نمی خورند تا زمانیکه بالای 3٪ آب مصرف شود (سطحی که در آن –از لحاظ بالینی- یک دامپزشک درون وریدها مایع تزریق میکند ). گربه هایی که فقط مواد غذایی خشک مصرف می کنند فقط نیمی از رطوبتی را که گربه هایی که فقط غذاهای کنسروی مصرف می کنند، را دریافت می کنند. این آب زدایی مزمن ممکن است یک عامل در بیماری های کلیه باشد و یکی از مهمترین عوامل بیماری مثانه است.

هنگام تغذیه گربه های همدممان، منطقی ترین استراتژی این است که از تغذیه ای که بیشتر به رژیم غذایی طبیعی مشابه تر است استفاده کنیم. رژیم غذایی خانگی یک راه عالی برای انجام این کار است. غذاهای خام، یخ زده، غذاهای خشکبار یخ زده یا خشک شده نیز به خوبی کار می کنند. با این حال، بسیاری از مردم نمی توانند با غذاهای خانگی پیش بروند، و محصولات تجاری می توانند پرهزینه باشند.
تغذیه بیشتر (یا فقط) مواد غذایی کنسرو شده یکی دیگر از راه هایی است که اغلب برای افراد آسان تر است. غذاهای کنسرو شده پروتئین بالاتر و کربوهیدرات پایین تری از غذاهای خشک دارند. محتوای بالای آب آنها باعث افزایش مایع کل بدن گربه می شود که کلیه ها و مثانه را سالم نگه می دارد و از آنجا که مواد تشکیل دهنده توسط بدن گربه به راحتی هضم و جذب می شوند، در نتیجه بدن گربه مدفوع کمتری تولید می کند .

توجه: اضافه کردن آب یا شیر به غذای خشک مشکل را حل نمی کند؛ و این واقعیت که همیشه باکتری ها در سطح مواد غذایی خشک وجود دارد بدین معنی است که افزودن رطوبت می تواند باعث رشد عظیم باکتریها شود و معده را بسیار اذیت کند.

یکی دیگر از ویژگی های رژیم غذایی گربه، تنوع است. یک گربه شکاری یک روز تصمیم نمی گیرد که فقط فنچ بنفش بخورد! او هر گونه شکار کوچکی را که می تواند بگیرد، چه موش، موش صحرایی، کبوتر، ملخ ها، مارمولک ها و خرگوش ها باشند را می خورد. به همین ترتیب، ما باید به گربه های خود غذاهای مختلف بدهیم. تنوع ، گربه ها را از تبدیل شدن به ایرادگیر یا معتاد به مواد غذایی، کاهش احتمال رژیم غذایی افراطی و یا کمبود مواد مغذی در هر یک از مواد غذایی حفظ می کند و مانع از ناتوانی در خوردن مواد غذایی، آلرژی ها و بیماری های التهابی روده شود. تغذیه با مواد غذایی خشک مشابه روز به روز و ، سال به سال، خطر این مشکلات را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. گربه ها با غذای تکراری تمام روز کسل می شوند . با مواد غذایی کنسرو شده، تغییر مارک ها، طعم ها و منابع پروتئینی این کار آسان است.

شواهد زیادی وجود دارد که کربوهیدرات ها (نشاسته ها و قندها) در مواد غذایی خشک، به آسانی توسط بسیاری از گربه ها، خوب متابولیزه نمی شوند. در حالی که چاقی به علت بسیاری از عوامل ایجاد می شود، انتخاب غذای آزاد از مواد غذایی خشک به یک گربه نسبتا غیر فعال، یک عامل مهم است. گربه های چاق مستعد مشکلات مشترک، بیماری های کبدی، کلیوی و دیابت هستند.
بسیاری از گربه های دارای اضافه وزن کربوهیدرات را تحمل نمی کنند و باید از رژیم های کم کربوهیدرات تغذیه کنند. این به معنای مواد غذایی کنسرو شده است. کارشناسان توصیه می کنند غذای بچه گربه کنسرو شده به عنوان درمان اولیه برای دیابت است. بسیاری از گربه های دیابتی می توانند به سادگی با تغییر در رژیم غذایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات کم، نیاز خود را به انسولین کاهش دهند و یا حتی از بین ببرند. در نهایت، مواد غذایی کنسروی ممکن است حتی به عنوان یک پیشگیری کننده برای این بیماری ویرانگر مفید باشد.
اکثر گربه ها به طور موثرتری با مواد غذایی کنسرو شده نسبت به رژیم غذایی خشک وزن کم می کنند آنها چربی بدن را از دست می دهند درحالیکه توده ی عضلات خود را حفظ می کنند. این رژیم های غذایی بسیار مناسب تر برای متابولیسم گونه های گربه ای هستند.

اگر گربه شما مواد غذایی کنسروی را نمی خورد، آن را به آرامی به میزان کم به رژیم غذایی اضافه کنید. ترکیب آن با مواد غذایی خشک متفاوت است و ممکن است در ابتدا باعث ناراحتی شکمی شود. اگر یک گربه غذاهای کنسرو نمی خورد، معمولا به علت اعتیاد به مواد غذایی خشک است یا به دلیل اینکه زیاد گرسنه نیست تا چیزی جدید را امتحان کند. با قرار دادن گربه در یک برنامه غذایی تغذیه، باید غذای خشک را تنها یک ساعت در یک روز، 2-3 بار در چند روز، حذف کنید. هنگامی که او به برنامه عادت کرد، در ابتدا کمی مواد غذایی کنسرو قرار دهید. اکثر گربه ها تمایل دارند آن را امتحان کنند.
مواد غذایی خشک یک راحتی بزرگ است و ممکن است در چند مورد ضروری باشد. اما حداقل 50٪ از رژیم غذایی باید دارای پروتئین بالا، رطوبت بالا و رژیم کم کربوهیدرات مانند مواد غذایی کنسرو شده، خام و یا خانگی باشد. گربه شما سالم تر خواهد بود و در حالی که شما کمی بیشتر هزینه مواد غذایی بپردازید .

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.